Kesi Yeri Fıtığı Nedir?

Karın duvarı fıtıkları içinde insan eliyle olan fıtıklardır: Daha önce ameliyat edilmiş bir hastada bu bölgeden (ameliyat yerinden) çıkan fıtıklardır. Ameliyat kesisinin iyileşmesi sürecindeki başarısızlığın bir sonucudur.Bu nedenle eski ameliyat bölgesinden çıkarlar. Diğer karın duvarı fıtıklardan (kasık-göbek) farkı budur. Diğer fıtıklar karın duvarındaki zayıf noktalardan çıkan anatomik fıtıklardır. Halbuki kesi yeri fıtıkları ameliyat kesisi nerden yapılmışsa oradan çıkarlar. Bu nedenle onarımları bazı güçlükler oluşturur, uygun koşullarda onarılmazlarsa çok sık tekrar ederler ve çok kolayca büyük boyutlara ulaşabilirler. 

 kesiyerifitigiKesi yeri fıtıkları ilk ameliyatın sonrası erken dönemde veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Kesi yeri fıtıkları hastaya ait nedenlerden veya cerrahiye ait nedenlerden kaynaklanabilir. Ameliyat sırasında kullanılan malzemelerin veya cerrahi tekniğin yanlış seçimi ve yanlış uygulanması doktora ait nedenlerdir. Hastaya ait nedenler ise diyabet, anemi, kronik kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı, beslenme bozukluğu, kollajen doku hastalığı ve kanser gibi sistemik hastalıklar ile yara iyileşmesini bozan ilaç kullanımıdır. Aslında hastaya ait gibi duran nedenler de, bir şekilde cerrahın sorumluluğunda olan ve ona uygun onarım yapılması gereken durumlardır. Günümüzdeki yaygın düşünce, tüm kesi yeri fıtıklarının cerraha bağlı (kabul edilebilir) komplikasyon olduğu yönündedir.

Küçük bir kesi yeri fıtığı

Sebep ne olursa olsun kesi yeri fıtıkları, daha önceki sorun hala devam ediyormuş gibi düşünülüp, en güvenilir ve sağlam şekilde onarılmalıdır. Aksi takdirde kolayca nüks ederler.

Kesi yeri fıtıkları kısa zaman içinde çok büyük boyutlara ulaşabilir: karın duvarındaki yırtığın büyüklüğüne göre değişmekle beraber teknik olarak en zor fıtıklardır.  Zorluğun kaynağı, çok büyük fıtıklarda örneğin çapı 15-20 cm bulan karın duvarı yırtıklarında, karın zarını karşı karşıya getirip dikmek ve kapatmak mümkün olmayabilir çünkü cildin altında yeterince yumuşak doku kalmamıştır. Büyük kesi yeri fıtıklarında kompozit yamalar kullanılmalıdır.


Yorumlar  

 
-1 #2 Dr Hamdi Kocer 14-04-2015 13:00
Annenizin yeniden ameliyat olması gerekecektir.

Geçmiş olsun
Alıntı
 
 
-1 #1 nazire 13-04-2015 13:00
74 yaşında olan annemin 5 yıl önce yapılan göbek fıtığı ameliyatından sonra ağrıları olunca doktor tarafından ultrason istendi ve dikişlerinin açıldığı ve korse kullanmasını istedi.Tekrar ameliyat olmalı mı yoksa korse mi kullanmalı.Kramp şeklinde ağrıları çok oluyor ve gaz çıkaramıyor.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile