Ameliyat Sonrası

 

Hastalarımızın çoğu ameliyat günü taburcu olur; hastanede yatmaz.

Göbek veya kesi yeri fıtığı ameliyatını takiben, hastaneden çıktığınız gün kendinizi çok iyi hissediyor olabilirsiniz ancak trafikte araç kullanmayınız, mümkünse evinize bir yakınınızın refakatinde dönünüz.

Taburcu olduğunuz gün ve sonrası gerekirse merdiven çıkabilir, ağırlığı 5 kiloyu geçmeyen paket taşıyabilirsiniz. Ancak evinizde küçük çocuk veya torun varsa, onu havaya kaldırmayınız. Ameliyatın ertesi günü kendinizi hafif yorgun hissetmeniz normaldir. Bu durum ameliyat ve anestezi etkisiyle salgılanan stres hormonlarına bağlıdır; endişe etmeyiniz.

Göbek ve kesi fıtığı ameliyatlarını takiben her hangi bir özel beslenme rejimi yoktur. Ameliyat öncesi yaşam ve beslenme alışkanlıklarınıza hemen geri dönebilirsiniz. Daha önce kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa, kan sulandırıcı ilaçlar dışında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aspirin ve diğer kan sulandırıcıların etkileri bir birinden farklı olduğu için, bu ilaçlara yeniden başlamak için lütfen bize danışınız.

İşinize en kısa sürede geri dönmeniz, merkezimizin öncelikli hedefleri arasındadır. Bunu etkileyen faktörlerden ikisi:


1- Fıtık ameliyatının açık veya kapalı olması
2- ne iş yaptığınız, nasıl bir çalışma ortamına sahip olduğunuzdur.

1337448174 amneziyaİşe dönüş konusunda hekiminizden size özel bilgi alabilirsiniz. Genel olarak laparoskopik ameliyat sonrası 1 ila 3 gün, açık ameliyat sonrası 5 ila 10 gün içinde iş yerinizde olabilirsiniz.  Ağırlıklı olarak vücuduyla çalışanlar için bu süre açık ameliyatlarda biraz daha uzun olabilir.

Koşma, yüzme, bisiklet gibi sportif aktivitelere dönüş süresi ise genel olarak, açık ameliyat sonrası 4-6 hafta, kapalı ameliyat sonrası 1-2 haftadır. Halter ve diğer ağır sporlar için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hastalarımızda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almak gerekmez.

Kontrole çağrıldığınız, yani fıtık ameliyatını takiben hastaneye geleceğiniz ilk gün, pansumanınızı açmadan duşunuzu alabilirsiniz. Yara yerinin hafif ıslanmasında bir sakınca yoktur. İlk kontrolde pansuman açılır ve yara açık bırakılır; daha sonra pansuman ihtiyacı yoktur.

Taburcu olurken size bir reçete yazılacak basit bir ağrı kesici ile geniş etkili bir antibiyotik verilecektir. Yine aynı reçete üstünde ilk kontrol tarihiniz yazılıdır. Lütfen ilaçlarınızı size önerilen şekilde düzenli olarak kullanınız. Hastaneden çıkarken ameliyatınızı yapan hekimlerin cep telefon numaralarını almayı unutmayınız.

Tüm fıtık ameliyatlarında -kasık fıtığı, göbek fıtığı, kesi yeri fıtığı- biz hastaların fıtığını yama ile onarırız. Yamaları bazen dikiş ile bazen özel vidalarla tuttururuz. Bu yama ve vidalar ömür boyu içinizde sizinle beraber yaşarlar. Bu nedenle her hastaya taburcu olurken MUTLAKA bir ameliyat raporu veririz. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair çok önemli bilgiler vardır; kullanılan yamanın ve kullandıysak vidanın etiketi yapıştırılmıştır. Bu etiketler tıbbi malzeme üretim standartlarına uygundur ve üstünde marka, model, lot numarası, son kullanım tarihi yazılıdır. Raporda ayrıca yamanın hangi katmana yerleştirildiği ve ne şekilde yerine tuturulduğu yazılıdır. Bu bilgileri hasta hakları açısından önemsiyoruz ve bir nüshasını size verdiğimiz raporumuzu ömür boyu saklamanızı rica ediyoruz.

Beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda hekiminize danışmakta tereddüt etmeyiniz.

Başka yerde ameliyat olan hastalar

Her hastanın bünyesinin fıtık ameliyatına verdiği tepki farklı olabilir. Buna bağlı olarak her hasta göbek fıtığı ameliyatından sonra farklı iyileşme süreçleri içine girebilir. Unutmayın ki, burada verdiğimiz bilgiler kendi hastalarımız için geçerli olup, başka yerlerde fıtık ameliyatı olduğunuzda bundan daha farklı uygulama ve uyarılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her hekimin çalışma biçimi yaptığı ameliyat yöntemi de farklı olabilir. Karşılaştığınız sorunlarda lütfen kendi hekiminizin tavsiyelerini uygulayın. 


  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?

ameliyat-raporu-s-istanbulcerrahiarrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Göbek fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN. 


Yorumlar  

 
-1 #13 Dr Hamdi Koçer 25-05-2016 11:45
Muayeneye gelirseniz bakarım ve gerekirse ameliyatınızı yaparım.

Dr Hamdi Koçer

Alıntılandı Halil:
İyi günler, benim göbeğimde fındık gibi birşey var küçükken gecirmisim şuanda bi ağrı falan yok ama görüntüsü moralimi cok bozuyor ne yapabilirim yardım edermisiniz?
Alıntı
 
 
-2 #12 Halil 25-05-2016 11:23
İyi günler, benim göbeğimde fındık gibi birşey var küçükken gecirmisim şuanda bi ağrı falan yok ama görüntüsü moralimi cok bozuyor ne yapabilirim yardım edermisiniz?
Alıntı
 
 
+1 #11 Dr Hamdi Koçer 19-02-2016 11:40
Anestezi hekimimiz görsün ve onay verirse biz ameliyatını yapabiliriz.

Geçmiş olsun.

Alıntılandı nurcan:
Annemde gobek fitigi cikri genel cerrah ve anestezi ameliyat onerdi annem kilolu oldugundan bu ameliyattan uyanmkta gucluk cekecrgini soylediler norkozun etkisinden dolayi her halgi bor sorun olur mu kilodan dolayi lutfn yardimci olurmusunuz
Alıntı
 
 
+1 #10 nurcan 18-02-2016 22:14
Annemde gobek fitigi cikri genel cerrah ve anestezi ameliyat onerdi annem kilolu oldugundan bu ameliyattan uyanmkta gucluk cekecrgini soylediler norkozun etkisinden dolayi her halgi bor sorun olur mu kilodan dolayi lutfn yardimci olurmusunuz
Alıntı
 
 
+2 #9 Dr Hamdi Koçer 30-01-2016 09:46
Levent bey getirin kardeşinizi görelim bakalım neler yapabiliriz.
Geçmiş olsun.


[quote name="levent bilen"]Merhaba hocam 2012yilinda kardeşime herni onarimi yapildi. Ancak hasta kilolu ve diyabet olduğundan kullanilan yama tutma mis tekrar acil acil ameliyat oldu. Kocaeli unveristesinde yapilan ameliyat zonnrasi karninda agri ile gittiğimiz hastanede narkoz verilmeden bir ameliyat yapildi. Bu sefer koyduklari yama farkli gelişme göstererek büyümüş ancak yarisini aldiklarini belirterek hasta kaldiramiyacagi ndan diğer ya riskini alamadiklarini 6 ay sonra duruma bakacaklarini v.s. taburcu edildikten sonra hasta yi goturmeme karsinn her defa sinda başka bir gerekçe ile atlatildik. Simdi bu kisin oldukça büyük ve karin sarkik halde hasta artik tasiyamiyor. Bünyesi bir Meliyati daha kaldirmaz deniliyor . Rapora da herhangi bir etiket yapistirilmadig indan sudur diyemiyorum.
Alıntı
 
 
+1 #8 levent bilen 29-01-2016 23:28
Merhaba hocam 2012yilinda kardeşime herni onarimi yapildi. Ancak hasta kilolu ve diyabet olduğundan kullanilan yama tutma mis tekrar acil acil ameliyat oldu. Kocaeli unveristesinde yapilan ameliyat zonnrasi karninda agri ile gittiğimiz hastanede narkoz verilmeden bir ameliyat yapildi. Bu sefer koyduklari yama farkli gelişme göstererek büyümüş ancak yarisini aldiklarini belirterek hasta kaldiramiyacagi ndan diğer ya riskini alamadiklarini 6 ay sonra duruma bakacaklarini v.s. taburcu edildikten sonra hasta yi goturmeme karsinn her defa sinda başka bir gerekçe ile atlatildik. Simdi bu kisin oldukça büyük ve karin sarkik halde hasta artik tasiyamiyor. Bünyesi bir Meliyati daha kaldirmaz deniliyor . Rapora da herhangi bir etiket yapistirilmadig indan sudur diyemiyorum. Ne tavsiye edersiniz. Ayni hastaneye gitmek akillica gelmiyor. Durumunda müsait değil. Agri ve kabizligi olunca çok sorun oluyur. Sirt ustu Yatamiyor . Ne tavsiye edersiniz... saygilar Levent
Alıntı
 
 
+6 #7 Dr Hamdi Kocer 24-07-2015 14:59
Bence büyümesini beklemeyin en kısa zamanda ameliyat olunuz. Kapalı ameliyat olmanızı öneririm.

Alıntılandı veysel cankaya:
annem 2.5 yıl önce rahim kanserine yakalandı rahimi alındı. kemotarabi gördü.sağ ve sol da ameliyat sonrası göbek fıtıgı meydana geldi.dokturlar yama yapmaya karar verdiler annemin yaşı 63 annem amiliyatan korkuyor

Alıntılandı ALİ ÇAKIR:
merhaba hocam, yaşım 30. 1 ay önce eşya taşıdıktan sonra karnımda ciddi ağrılar başladı. Bu hafta doktara gittim ultrasyon çekildi ve 11mm

lik yırtık (göbek fıtığı) tespit edildi. (umblikus düzeyinde karın ön duvarında 11mm lik dwfwct ve buradan omentumun ciltaltına herniasyonu izlendi) ne ilaç, ne tedavi verdildi. bu defectin büyümesini beklemeliyim? yoksa büyümeden ameliyat mı olmalıyım? teşekkür ederim hocam
Alıntı
 
 
0 #6 ALİ ÇAKIR 24-07-2015 14:29
merhaba hocam, yaşım 30. 1 ay önce eşya taşıdıktan sonra karnımda ciddi ağrılar başladı. Bu hafta doktara gittim ultrasyon çekildi ve 11mm lik yırtık (göbek fıtığı) tespit edildi. (umblikus düzeyinde karın ön duvarında 11mm lik dwfwct ve buradan omentumun ciltaltına herniasyonu izlendi) ne ilaç, ne tedavi verdildi. bu defectin büyümesini beklemeliyim? yoksa büyümeden ameliyat mı olmalıyım? teşekkür ederim hocam
Alıntı
 
 
+4 #5 veysel cankaya 21-05-2015 10:59
annem 2.5 yıl önce rahim kanserine yakalandı rahimi alındı. kemotarabi gördü.sağ ve sol da ameliyat sonrası göbek fıtıgı meydana geldi.dokturlar yama yapmaya karar verdiler annemin yaşı 63 annem amiliyatan korkuyor
Alıntı
 
 
+1 #4 Dr Hamdi Koçer 14-12-2014 09:41
Ameliyat olduğunuz yere/hekime gidin, kontrolünüzü yaptırın ve bu sorularınızı ona sorun.

Geçmi olsun.

Alıntılandı ziya:
Merhabalar.Göbek fıtığından 1 yıl önce ameliyat oldum.Fitness ağır çalışma sonucu sadır oldu. Şimdi yeniden fitness yapmak istiyorum fakat çekiniyorum.Önerileriniz nedir?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile