NOKTA FITIĞI


Fıtık oluşmaya yeni başladığında, yırtık veya açıklık küçük olabilir ve henüz barsaklar buradan dışarı çıkmamıştır. Bu şekilde başlangıç halindeki fıtıklara nokta fıtığı veya nokta fıtık denir.

 

Kasık kanalının üst taraftaki iç halkasından geçen barsaklar kanaldan dışarı henüz çıkmamıştır. Nokta fıtığı başlangıç  başlangıç halinde fıtıktır dolayısıyla muayenede fark edilmeyebilir.

yariacik fitik1

Nokta fıtığı dikkatli bir muayene ile veya ultrasonografik inceleme ile anlaşılır. Bir tarafında kasık fıtığı olan kişinin diğer tarafında nokta fıtığı varsa, ve ameliyat öncesi fark edilmiemiş ise ameliyatı takiben kısa süre içinde karşı tarafta da fıtık görülür. O nedenle tek taraflı fıtığı olan hastaların karşı taraf kasık kanallarını da dikkatli muayene etmek şüphelenildiğinde ultrasonografi ile karşı tarafı tetkik etmek gerekir.

 

Kasık fıtığı nokta fıtığı şeklindeyken, erken dönemde ağrı yapabilir, ayrıca şişlik dışında, bacakta çekilme hassasiyet olabilir. Fıtık deliği büyüdükçe, şişlik de büyür ve barsakların buraya girmesi sonucu kabızlık, şişkinlik ve kramp şeklinde hafif ağrılar olabilir.

 

Kasık ağrılarının sebebi bazen nokta fıtığı olabilir. Özellikle genç kişilerde, spor yapanlarda veya kasık bölgesine darbe alanlarda eğer inatçı kasık ağrısı varsa, nokta fıtığını düşünmek ve ultrasonografi ile bölgenin muayenesini yaptırmak gerekir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile