Göbek ve Göbek Çevresi Fıtıkları

#Göbek fıtığı #Fıtık boğulması

Göbek fıtıkları, göbek çukuru içinden veya göbek çevresinden çıkan fıtıklardır. Fıtık tam göbeğin içinden çıktığı zaman, çukur kaybolur ve göbek dışarı doğru bombeleşir. Göbek çukurundan çıkan fıtıkların tanısını hastalar kendileri kolayca koyar. Göbek fıtıkları önce görüntü olarak hastayı rahatsız eder ancak zamanla ağrı da yapabilir. 

Fıtık göbek çukuru tam içinden değil, göbek çevresinden çıktığı zaman, göbek çukurunun görüntüsü bozulmamış, normaldir. Fıtığın oluşturduğu bombeliği gözle fark etmek zorlaşır. Bu nedenle göbek çevresi fıtıklarından tanı koymak kısmen zor olabilir. Göbek çevresi fıtıkları bazen muayene ve radyolojik tetkikler ile ortaya konabilir.

Göbeğin içinden çıkan göbek fıtıkları, hepimizde bulunan zayıf bir noktanın açılması ile ortaya çıkar. Burası, biz anne karnındayken, bizi annemize bağlayan kordunun giriş yeridir. Bebeklikte kapanan veya kapanması gereken bu açıklık, ya hiç kapanmamıştır veya sonraki yıllarda açılarak göbek fıtığını oluşturmuştur.

 

 

Göbek çevresinden çıkan fıtıklar, hem bulgular hem de oluş mekanizması olarak daha farklıdır. Göbek çukuru içinden değil, yakınındaki bir adale yırtığından çıkar ve fark edilmesi daha zordur. Üstelik araya sıkışan yumuşak doku nedeni ile göbek çevresi fıtıkları hep aynı noktada ağrı yapar. Bunların da boğulma riski vardır; üstelik fıtık bölgesinden hastayı rahatsız eden ağrılar olur. Bazen hastanın tek şikayeti karnında göbeğe yakın bir noktada ağrı olabilir. 

Göbek fıtığı büyüyorsa eğer en kısa zamanda onarmak gerekir. Ihmal edilmiş göbek fıtıkları bir süre sonra portakal büyüklüğüne gelebilir. Göbek fıtığı büyüdüğü zaman içine barsaklar girmeye başlar. Göbek fıtığı içine barsaklar girince de fıtığın boğulması ve barsak düğümlenmesi riski iyice artar. Göbek fıtığının bu tür komplikasyonları acil ameliyat gerektiren tehlikeli durumlardır. Acil bir durumla karşılaşmamak için fıtıkları ihmal etmemek gerekir.

 

Göbek ve göbek çevresi fıtıkları
Görsel: Göbek ve göbek çevresi fıtıkları


Göbek ve göbek çevresinden çıkan fıtıkların tedavisi aynıdır. Delik veya yırtığın olduğu yeri onarmak gerekir. Bu onarma işini mutlaka yama ile yapmak gerekir. Dikiş ile onarılan fıtıklar kısa süre sonra tekrarlar ve daha büyük fıtıklar halinde hastaya sorun oluşturur. Yama ile onarırken dikkat edilmesi gereken şeyler, doğru yama seçimi ve yamanın doğru yere konmasıdır. Bunlara özen gösterildiğinde göbek fıtıklarının tekrarlama riski yok denecek kadar azdır.


Göbek Fıtığı