Göbek Fıtığı Açık Ameliyatı

Açık yöntem veya diğer adıyla klasik yöntemde fıtığın çıktığı bölgeye göbek fıtığın büyüklüğüne göre bir bir kesi yapılır. Göbek deliği hizasından geçen bu yatay kesi göbek deliği içinde ters u yaptığından karşıdan bakınca "gülen yüz" şeklini andırır. Ciltaltı yağlı dokular geçilip göbek deliğinden çıkmış fıtık kesesi bulunur. Dışarı doğru çıkmış organlar ile beraber fıtık kesesini yapan karın zarı içeri itilip karın içindeki normal yerlerine yerleştirilir. Yırtığın çapına göre uygun boyutta bir yama karın duvarına adalelerin hemen arkasına yerleştirilir.  Burada işin püf noktası yamayı adale üstüne değil, adalenin altına yerleştirmektir.

Yama güçlü bir kat olan adale tabakasının arkasına yerleştirilir (SUBLAY). Bu bölge içerden basınçla artık açılmayacak şekilde güçlendirilmiş olur. Bu şekilde yama gerdirmesiz olarak konmuştur buna yama ile gerdirmesiz onarım denir. Göbek fıtığı ameliyatı bu şekilde yapıldığında hastanın ameliyat sonrası ağrısı olmaz.

Ameliyatı takiben bir kaç saat sonra hasta ağızdan normal gıdasını almaya başlar, ayağa kalkabilir ve eğer isterse ve genel durumu uygun ise, aynı gün taburcu olabilir.

acik-yontem

Göbek fıtığı açık ameliyat kesisi "gülen yüze" benzer.
Fıtık büyüdükçe yapılan kesi de daha büyük olur.

Göbek fıtığında açık yöntemin avantajları

  • Açık ameliyat sırasında hastaya genel anestezi vermek şart değildir, her türlü anestezinin yardımıyla yapılabilir: Lokal anastezi, spinal/epidural anestezi veya genel anestezi. Anestezi esnekliği her türlü göbek fıtığının ameliyat edilebilmesini sağlar. Kesi yeri fıtıkları ile çok büyük göbek fıtıklarında mutlaka genel anestezi gerekir.
  • Açık ameliyat maliyet açısından, kapalı yönteme göre % 30 daha ucuzdur. Maliyet avantajı yanısıra her hastanede kolayca uygulanabilmesi kolaylığı vardır. Çünkü pahalı yatırımlar gerektirmez.

Bütün cerrahlar tarafından uygulanabilir, özel bir cerrahi uzmanlığı veya deneyimi gerektirmez. Ülkenin her tarafında kolayca uygulanabilir.

  • Açık ve kapalı yöntemlerin her ikisinin de nüks oranı -eğer doğru şekilde yapılırsa- aynıdır ve düşüktür. Tabi bunun için genel şart, yamanın doğru ebatlarda seçilmesi, doğru plana yerleştirilmesi gerekir. Açık yöntemle yapılan göbek fıtığı ameliyatlarında, yamanın adale üstüne (onlay) yerleştirilmesi durumunda nüks riski yüksektir. Kapalı onarımlarda böyle bir risk yoktur ve sonuçları daha başarılıdır.
  • Kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılan göbek fıtığı ameliyatı sonrası hastalar daha kısa sürede taburcu olup normal hayata ve işe daha hızlı dönerler.


 


Göbek Fıtığı