Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Hastalarımızın çoğu ameliyattan bir gün sonra taburcu olur.

#göbek fıtığı
#göbek fıtığı ameliyatı
#göbek fıtığı kapalı ameliyatı

 

Bu sayfadaki bilgiler kendi hastalarımız içindir:

Başka yerde ameliyat olduysanız lütfen kendi hekiminizin önerilerini dikkate alınız. 

 

 • Göbek veya kesi yeri fıtığı ameliyatını takiben, hastaneden çıktığınız gün kendinizi çok iyi hissediyor olabilirsiniz ancak trafikte araç kullanmayınız, mümkünse evinize bir yakınınızın refakatinde dönünüz.
 • Taburcu olduğunuz gün ve sonrası gerekirse merdiven çıkabilir, ağırlığı 5 kiloyu geçmeyen paket taşıyabilirsiniz. Ancak evinizde küçük çocuk veya torun varsa, onu havaya kaldırmayınız. Ameliyatın ertesi günü kendinizi hafif yorgun hissetmeniz normaldir. Bu durum ameliyat ve anestezi etkisiyle salgılanan stres hormonlarına bağlıdır; endişe etmeyiniz
 • Göbek ve kesi fıtığı ameliyatlarını takiben her hangi bir özel beslenme rejimi yoktur. Ameliyat öncesi yaşam ve beslenme alışkanlıklarınıza hemen geri dönebilirsiniz. Daha önce kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa, kan sulandırıcı ilaçlar dışında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aspirin ve diğer kan sulandırıcıların etkileri bir birinden farklı olduğu için, bu ilaçlara yeniden başlamak için lütfen bize danışınız.

İşinize en kısa sürede geri dönmeniz bizim öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Bunu etkileyen faktörlerden ikisi:

1- Fıtık ameliyatının açık veya kapalı olması
2- Ne iş yaptığınız, nasıl bir çalışma ortamına sahip olduğunuzdur.

 • İşe dönüş konusunda bizden bilgi alabilirsiniz. Genel olarak laparoskopik ameliyat sonrası 1 ila 3 gün içinde iş yerinizde olabilirsiniz.  Ağırlıklı olarak vücuduyla çalışanlar için bu süre biraz daha uzun olabilir.
 • Koşma, yüzme, bisiklet gibi sportif aktivitelere dönüş süresi ise kapalı ameliyat sonrası 1-2 haftadır. Halter ve diğer ağır sporlar için doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Hastalarımızda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almak gerekmez.
 • Kontrole çağrıldığınız, yani fıtık ameliyatını takiben hastaneye geleceğiniz ilk gün, pansumanınızı açmadan duşunuzu alabilirsiniz. Yara yerinin hafif ıslanmasında bir sakınca yoktur. İlk kontrolde pansuman açılır ve yara açık bırakılır; daha sonra pansuman ihtiyacı yoktur.
 • Taburcu olurken size bir reçete yazılacak basit bir ağrı kesici ile geniş etkili bir antibiyotik verilecektir. Yine aynı reçete üstünde ilk kontrol tarihiniz yazılıdır. Lütfen ilaçlarınızı size önerilen şekilde düzenli olarak kullanınız. Hastaneden çıkarken ameliyatınızı yapan hekimlerin cep telefon numaralarını almayı unutmayınız.
 • Yukarıdaki bilgileri, her hastaya taburcu olurken yazılı olarak veririz. İhtiyaç halinde ameliyat hastalarımız bizi arayıp bilgi alabililer. 

 

Tüm fıtık ameliyatlarında biz hastaların fıtığını yama ile onarırız. Yamaları bazen dikiş ile bazen özel vidalarla tuttururuz. Bu yama ve vidalar ömür boyu içinizde sizinle beraber yaşarlar. Bu nedenle her hastaya taburcu olurken MUTLAKA bir ameliyat raporu veririz. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair çok önemli bilgiler vardır; kullanılan yamanın ve kullandıysak vidanın etiketi yapıştırılmıştır. Bu etiketler tıbbi malzeme üretim standartlarına uygundur ve üstünde marka, model, lot numarası, son kullanım tarihi yazılıdır. Raporda ayrıca yamanın hangi katmana yerleştirildiği ve ne şekilde yerine tuturulduğu yazılıdır. Bu bilgileri hasta hakları açısından önemsiyoruz ve bir nüshasını size verdiğimiz raporumuzu ömür boyu saklamanızı rica ediyoruz. Beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda hekiminize danışmakta tereddüt etmeyiniz.

Başka yerde ameliyat olan hastalar:

Göbek fıtığı için çok farklı ameliyat yöntemleri vardır. Ayrıca her hekimin ameliyathane ve genel çalışma koşulları farklıdır. Kullanılan yamalar farklı, yamanın konduğu katman farklı ve yamanın tutturulduğu yöntem (ip, vida, yapıştırıcı vs) farklıdır. Buna göre de ameliyat sonrası hastanın durumu da farklılıklar gösterir.  Ayrıca her hastanın bünyesinin fıtık ameliyatına verdiği tepki farklı olabilir. Buna bağlı olarak her hasta göbek fıtığı ameliyatından sonra farklı iyileşme süreçleri içine girebilir. Unutmayın ki, burada verdiğimiz bilgiler kendi hastalarımız için geçerli olup, başka yerlerde fıtık ameliyatı olduğunuzda bundan daha farklı uygulama ve uyarılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her hekimin çalışma biçimi yaptığı ameliyat yöntemi de farklı olabilir.

Karşılaştığınız sorunlarda lütfen kendi hekiminiz ile irtibata geçin ve kendi hekimizin tavsiyelerini uygulayın. 

 

Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: ameliyat-raporu-s-istanbulcerrahi

 •  İhtiyacım olduğunda ameliyat eden hekime nasıl ulaşırım ?

 • Hangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

 • Yara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?

 • Ağırlık kaldırmakla ilgili kısıtlamalar?

 • Ne zaman araba kullanabileceğiniz ?

 • Ne zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

 • Evde kullanmanız gereken ilaçlar ?

 • Ne zaman duş alabileceğiniz? ?

 • Kontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

Fıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

 

Göbek fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN


Hastalarımız İçin