Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı Her Göbek Fıtığı İçin Uygun mu?

Göbek çukuru içinden veya göbek çevresinden çıkan fıtıklara göbek fıtığı diyoruz. Göbek bölgesindeki küçük bir açıklık veya delikten iç organların, cilt altına doğru çıkıp bir şişlik oluşturmasıdır.

Hastaların pek çoğu kendi kendine fıtık tanısını da koymuştur. Öksürdüğünde, ayağa kalkıp zorladığında şişlik daha belirgin hale gelir. Sırt üstü yatıldığında ise genellikle kaybolur. Zaman zaman ağrı ve o bölgede hassasiyet de yapabilir.

Kapalı göbek fıtığı ameliyatı Kapalı göbek fıtığı ameliyatıKapalı göbek fıtığı ameliyatı

Çaresi yama ile fıtığın çıktığı yerin onarılmasıdır. Doğru yama seçilir ve uygun yere yerleştirilir ise bir daha tekrarlama riski de “göbek fıtıklarında” sonderece düşüktür. Yamanın konması gereken ideal yer, karın duvarının arkasıdır. Karın içi basıncı içten dışa doğru olduğu için en sağlam onarım, yamanın karın içine konmasıdır.

Yamanın karın içindeki en iç katmana (daha doğrusu direk karın içine) konmasının yolu ameliyatın kapalı (laparoskopik) yapılmasıdır. Kapalı ameliyatı karın duvarına açtığımız 3 adet küçük delikten yapıyoruz ve hasta ertesi gün normal hayatına dönüyor.

Kapalı ameliyat her göbek fıtığında yapılabilir mi?

 

Birinci koşul hastanın genel anestezi alabilecek durumda olmasıdır. Genel anestezi alabilen her hastada kapalı ameliyat yapma şansı vardır. İkinci koşul ise fıtığın boğulmuş olmaması gerekir. Boğulmuş fıtığı laparoskopik yöntemle onarmak her zaman mümkün olmayabilir veya riskli olabilir.


Hastanın şişman olması, diabet, hipertansiyon kalp hastalığı gibi yandaş sağlık sorunları olması veya daha önce göbek fıtığı ameliyatı geçirmiş fakat nüks etmiş olması bunlar engel teşkil etmez. Hasta genel anestezi alabilecek sağlık koşullarına sahip ise kapalı ameliyat yapılabilir.

Göbek fıtığının kapalı ameliyatında kullanılan yamalar en az 10 cm yuvarlak ve çift taraflı yani dual yamalar olmalıdır. Ben bu yamaları karın duvarına eriyen vidalar ile tutturmayı tercih ediyorum. Kullanılan malzemenin kalitesi de sonuca mutlak etki eden faktörlerden birisidir.

Op. Dr. Koçer Fıtık Merkezi olarak ameliyat ettiğimiz her hastaya ayrıntılı ameliyat raporu veririz, bu rapora da kullandığımız yamanın ve vidaların etiketlerini yapıştırırız. Ömrünüzün sonuna kadar sizin içinizde kalacak bu malzemelerin en iyi kalite olduğu ve ilerde size bir sorun çıkarmayacağının garantisi bu rapordur.

 


Göbek Fıtığı